Follow us!

Percival: Nowa Fala Ciężkiego Folku

Percival Shuttenbach - Wodnik, YouTube

Share!

Share!

Zespołom folkowym rzadko udaje się wytworzyć w swoich utworach prawdziwie mistyczną atmosferę. Jednak istnieje zespół, któremu udaje się to idealnie, a nie są tak rozpoznawalni, jak na to zasługują. Możliwe, że już ich słyszałeś, ale nie zdajesz sobie z tego sprawy (przeczytaj ten artykuł do końca, aby dowiedzieć się, gdzie).

Percival to polski zespół, która gra to, co określa jako „nową falę polskiego ciężkiego folku”. Wyrośli na gruncie historycznych grup rekonstrukcyjnych z zamiarem tworzenia idealnego tła dla takich wydarzeń. Ich nazwa pochodzi od imienia gnoma stworzonego na stronach Sagi o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego – to tylko dodaje magii temu zespołowi.

Poza współczesnymi instrumentami używają lir, bodhránów, czy gęśli. Czerpią ze słowiańskiego pogaństwa i kultury, będąc w pozytywny sposób dumnymi ze swoich korzeni. Otwierają się także na różne nurty tej kultury.

Członkowie Percivala to: Mikołaj Rybacki, Katarzyna Bromirska, Joanna Lacher i Christina Bogdanova.

Gusta mi magla lub „Ciężka mgła opadła” to serbska pieśń ludowa, która w bardzo poetycki sposób opisuje mgły opadające na Kosowo. Widać jedynie czubek drzewa, pod którym siedzi krawiec szyjąc suknię ślubną w tak wielu kolorach, ile jest gwiazd na nocnym niebie. Jest to tradycyjna piosenka weselna, o wiekowej melodii. Gusta mi magla została opublikowana na albumie Slava: Pieśni Słowian Południowych, który jest zbiorem tradycyjnych melodii z m.in. Serbii, Bułgarii i Chorwacji.

Cherna galochka („Czarna kawka”) to rosyjska pieśń wiosenna, śpiewana przez starszyznę, by prosić siły natury o odnowienie Ziemi, tak by mógł się rozpocząć okres zasiewów. Tekst mówi o ptaku, którego zadaniem jest przyniesienie na swoich skrzydłach kluczy, symbolu władzy, które zostaną użyte do otwarcia Ziemi. Ta piosenka znalazła się na dwóch albumach – Slavny Tur Live oraz Slava II: Pieśni Słowian Wschodnich, na której są tradycyjne piosenki z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Polski.

Cięższy folk albo Percival Schuttenbach

Percival gra także folk-pagan rock i folk-pagan metal. Kiedy to robią, używają nazwy Percival Schuttenbach i mają dodatkowego członka, Andrzeja Mikityna.

Wodnik to piosenka o rycerzu, Mściborze, który został zwabiony przez piękną i zabójczą Rusałkę do podwodnej siedziby Wodnika, aby go zabić. Ta piosenka zawiera wokale Mashy „Scream” Archipowej z rosyjskiego zespołu folk-pagan metalowego, Arkona. Wodnik znajduje się na albumie Percivala Schuttenbacha Svantevit.

Gdy rozum śpi… budzą się demony przywołuje paradę słowiańskich demonów: leszy, wąpierzy, utopców… Wszystkie czekają na noc, by sprawić, że postradasz zmysły. Ta piosenka znalazła się na albumie Reakcja Pogańska.

Inne prace albo „już to gdzieś słyszałem”

Percival współpracował z wieloma artystami w ciągu 16 lat aktywnej pracy. Niedawne projekty sprawiły, że usłyszała go szersza publiczność oraz zapewniły kontrakt z Sony Music Poland.

Nie lubimy robić Donatana to bardzo popularny w Polsce utwór, który grano w większości Europy, gdy jego producent został wybrany do reprezentowania Polski na konkursie piosenek Eurowizja. Muzyk nazwał projekt, w ramach której produkował piosenki o tematyce słowiańskiej, Równonoc: Słowiańska dusza. Figlarne wykorzystanie przez Donatana słowiańskiej kultury i wizerunku sprowokowało BBC do zrealizowania krótkiego reportażu na temat jednej z jego piosenek. Percival śpiewa i gra w części utworów na pierwszym albumie Równonocy.

Percival miał dużą rolę w tworzeniu ścieżki dźwiękowej do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Użyto dużej części ich repertuaru, jak też i nowe kompozycje. Trailer zawiera fragmenty utworów Słyszę i Sargon, obie z albumu Oj Dido. To idealna praca dla Percivala, jako że Andrzej Sapkowski, autor Sagi o Wiedźminie był pod dużym wpływem mitologii słowiańskiej, przenosząc z niej wiele stworów i legend do swoich książek. Andrzej Sapkowski wpłynął też na sam zespół, który wyprodukował piosenki i sztukę związane z jego książkami.

Jak widać, członkowie Percivala to bardzo utalentowani ludzie, którzy pracują z ognistą pasją do muzyki i mitów. Zasługują na rozpoznawalność i docenienie ich.

Author

Bartosz Makuch

Blogger. Publicist. Translator.
Book lover and pizza enthusiast.
You can find him at prowriter.biz or follow him on twitter @b_makuch.

See all the posts written by this author →

No comments yet. Be the first to comment!

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*